Płochacz niemiecki jest psem o silnej budowie, dobrej muskulaturze a ponadto bardzo zwinnym. Jego prostokątna budowa pozwala na aportowanie zająca czy nawet lisa. Okryty jest długim włosem, o gęstym podszerstku co pozwala mu na pracę w ciężkich zimowych warunkach. Występują w okrywie włosowej od brązowej, dereszowatej, dropiatej a także tzw. czerwonej.
Psy tej rasy należą do grupy VIII (sekcja 2) FCI. Psy osiągają od 48 do 54 centymetrów w kłębie. Suki są niższe i mierzą od 45 do 53 centymetrów. Deutscher Wachtelhund to rasa, która została stworzona w Niemczech w XIX wieku (około 1890 roku) i po dziś dzień wykorzystywana jest w pełni jako pies myśliwski. Psy tej rasy okazały się niezastąpionymi myśliwymi, ponieważ ukierunkowywane były wszechstronnie do polowań na zwierzynę drobną jak i grubą. Wymagają twardego i zdecydowanego prowadzenia lecz przy zastosowaniu tzw. metod pozytywnych. I w taki właśnie sposób staram się wdrażać nabywaną na co dzień wiedzę, którą wspólnie ze swoimi psami staramy się sobie przekazać. Niezależnie od prowadzonych treningów moje psy towarzyszą mi na co dzień podczas chwil spędzanych w naszych obwodach należących do Koła Łowieckiego „DROP”. Mając na uwadze zamiłowanie do rasy w 2012 roku stałem się członkiem Niemieckiego Klubu Płochacza Niemieckiego (Verein fur Deutsche Wachtelhund – Landes Grupe Branderburgia). Dzięki uczestnictwu w tym klubie na wiosnę tego roku miałem okazję brać udział w próbach polowych na terenie Niemiec tzw. Juvenile Test (ang.), Jungeprufnung (niem.).
Wycieczka do ojczyzny Wachtelhunda i spotkania z doświadczonymi hodowcami oraz menerami to naprawdę wielkie doświadczenie. Niemiecka szkoła układania Płochacza opiera się przede wszystkim na wrodzonych cechach tej rasy, które w sposób restrykcyjny są oceniane podczas prób jak i podczas późniejszych konkursów, osiągnięcia z w/w imprez umieszczane są w klubowej bazie danych. Pracując z moimi psami byłem zmuszony nauczyć się dużej cierpliwości. Dziś wiem, że pełne temperamentu wachtle to wdzięczne ale wymagające psy. 14.04.2013r. mój pies skończył rok, jesteśmy na początku drogi, która mam nadzieję doprowadzi nas do uzyskania „licencji” reproduktora. W związku z powyższym zapraszam Państwa do śledzenia osiągnięć Xavera, które będą aktualizowane na naszej stronie. Zapraszam także do współpracy wszystkich myśliwych, którzy posiadają czworonoga i chcą rozpocząć lub kontynuować z nim pracę pod kątem pracy w łowisku.
Lubiatów k. Zielonej Góry, 66-627 Bobrowice
info@rosochata-sosna.pl